This green kitchen paper roll is perfect for various cleaning tasks, including wiping down tabletops, cleaning stoves, and drying dishes. It boasts excellent water absorption capabilities, allowing it to swiftly soak up water and grease stains. Through the use of advanced embossing techniques, its effectiveness in absorbing liquid and enhancing cleaning performance is significantly improved.
HOZHONG-Kitchen Towel Manufacturers in China. We provide virgin wood pulp kitchen paper/rolls, in various specifications. We support kitchen towels wholesale customization services.
Product Parameters:
| Parameter | Details |
| Product Name | Green Kitchen Towel Roll |
| Product Category | Kitchen Paper |
| Material | Virgin Wood Pulp |
| Layer | 2 Ply, 3 Ply or Customized |
| Diameter | 160mm |
| Roll Weight | 600g/roll |
| Sheet Width | 200mm or customized |
| Sheet Length | 190mm or customized |
| Embossing | Embossed |
| Customized | Available |
| Sample | Free samples are offered, but the freight is on your account. |
| MOQ | 10000 Roll |
| Delivery Port | FOB Tianjin & Qingdao |
| Payment Terms | 30% TT in advance, 70% balance before shipment |
| Packaging Details | Single Roll Packaged, or customized |
| Place of Origin | Hebei, China(Mainland) |








Reviews
There are no reviews yet.