Made with high-quality paper, this blue roll tissue roll is lasting, strong reliable and ideal for multiple uses. Suitable for use in catering or industrial businesses, the Hand Towel Roll has a strong 2-ply design for effective drying. Its excellent absorbency and durability make it outstanding for various cleaning tasks, making it an ideal choice for kitchens, bathrooms, and industrial environments alike.
HOZHONG-Hand paper towel Manufacturer/Supplier/Factory in China. We provide virgin wood pulp Hand paper towels, in various specifications. We support OEM/ODM customization services.
Product Display
Product Parameters:
| Parameter | Details |
| Product Name | Blue Paper Hand Towel Roll |
| Materials | Mix pulp |
| Diameter | 19cm |
| Size | 57*38*21cm |
| Layer | 2ply |
| Roll Weight | 1160g |
| Embossed | Yes |
| Density | 18gsm-20gsm |
| MOQ | 1x40HC |
| Packing method | each roll with wrapper,6rolls/master bag |
| Delivery port | FOB Tianjin & Qingdao |
| Payment term | 30% TT in advance, 70% balance before shipment |









Reviews
There are no reviews yet.