Introducing our company’s latest brand, COZON Kitchen Paper. This kitchen paper is made from virgin wood pulp and features full embossing technology. Each roll contains 75 sheets, with 2-ply layers, making it perfect for various uses such as kitchen cleaning and hand wiping. As this product is part of our stock inventory, we offer a low minimum order quantity and a wider selection. Feel free to reach out for inquiries!
HOZHONG-Kitchen Paper Manufacturers/Suppliers/Factory in China. We provide virgin wood pulp kitchen paper/rolls, in various specifications. We support wholesale customization services for kitchen towel paper.
Product Display
Product Parameters:
| Parameter | Details |
| Product Name | Cozon Kitchen Towel Paper In Stock |
| Product Category | Kitchen Paper |
| Material | Virgin Wood Pulp |
| Layer | 2 Ply |
| Diameter | 10.5cm |
| Roll Weight | 180g/roll |
| Sheet Width | 200mm |
| Sheet Length | 220mm |
| Embossing | Embossed |
| Customized | Available |
| Sample | Free samples are offered, but the freight is on your account. |
| MOQ | 10000 Roll |
| Delivery Port | FOB Tianjin & Qingdao |
| Payment Terms | 30% TT in advance, 70% balance before shipment |
| Packaging Details | 2 rolls/bag, or customized |
| Place of Origin | Hebei, China(Mainland) |









Reviews
There are no reviews yet.